3ds-Max-vs-Rhino

مقایسه Rhino و 3DsMax

راینو: یک نرم افزار گرافیکی تجاری سه بعدی کامپیوتری و طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) که معمولاً با نام Rhinoceros (Rhino) شناخته می شوند. این شرکت در سال 1980 توسط یک شرکت آمریکایی به نام Robert McNeel & Associates اختراع شد. راینو به طور کلی از مدل ریاضی NURBS تشکیل شده است که هدف آن ایجاد یک فرم ریاضی دقیق از منحنی ها و سطوح آزاد در گرافیک کامپیوتری است. Rhino هیچ محدودیتی در پیچیدگی، درجه یا اندازه در تولید منحنی‌ها، سطوح و جامدات NURBS ندارد و این نرم افزار برای ایجاد، ویرایش، رندر و متحرک سازی فرم های پیچیده شناخته شده است. هندسه ایجاد شده را می توان به دستگاه های برش های لیزری، ماشین های فرز یا چاپگرهای سه بعدی نیز خروجی داد.

تری دی مکس: یک برنامه گرافیکی حرفه ای سه بعدی کامپیوتری که برای ساخت انیمیشن ها، بازی ها، مدل ها و تصاویر سه بعدی استفاده می شود. در سال 1996 منتشر شد و توسط Autodesk Media and Entertainment ساخته و تولید شد. 3DS Max یک کارخانه ابزار و امکانات است و برای معماری داخلی، طراحی صنعتی، مدل های جواهرات، مدل های انیمیشن، فرم های ارگانیک و غیره مناسب است. همچنین برای جلوه های فیلم و پیش نمایش فیلم استفاده می شود. علاوه بر این، 3DS Max دارای ابزارهای پیشرفته برای خروجی گرفتن مانند ویرایشگر متریال و ابزار های رندر می باشد.

Rhino
3DS Max
مقایسه
یک برنامه مدل سازی تجاری سه بعدی بر پایه NURBS
یک برنامه گرافیکی حرفه ای سه بعدی کامپیوتری برای ایجاد مدل ها، بازی ها، هندسه و انیمیشن ها
تعریف
یک برنامه مدل سازی همه منظوره
برای رندر و انیمیشن های سطح بالا
کاربرد
استفاده از نرم افزار راینو بسیار آسان است. کاربر نیازی به دانستن همه دستورات ندارد و در عین حال می تواند بدون هیچ گونه پیچیدگی از آنها استفاده کند.
3DS Max نرم افزار بسیار انعطاف پذیری است که دارای بهترین ابزارهای مدل سازی است که به راحتی قابل درک است.
نقاط قوت
Rhino دارای مبدل های import و export فایل برای انواع گسترده ای از فرمت های CAD و طراحی است. همچنین کاربر میتواند با کمک پلاکین ها آنها را گسترش دهد.
ابزارهای UV رضایت کاربر را برای کار در همان نرم افزار فراهم می کند که کار را ساده تر می کند و نیازی به تعویض نرم افزار نیست.
عملکردهای Rhino آسان و بسیار کاربرپسند هستند.
بزرگترین مزیت 3DsMax نرم افزار رندر VRay است.
تعامل خوبی با اتوکد دارد و از توابع ساده ترسیم 2 بعدی CAD استفاده می کند و آن را با قابلیت های سه بعدی ترکیب می کند.
وارد کردن و پیوند دادن فایل های DWG نیز توسط 3DS Max پشتیبانی می شود.
Rhino پلاگین های زیادی مانند Grasshopper یا Visualarq دارد که آن را به یک نرم افزار اختصاصی تبدیل می کند.
3DS Max دارای یک زبان برنامه نویسی داخلی به نام MAXScript است که به کاربر اجازه می دهد ابزارهای خود را بنویسد.
دارای چند پلاگین است که به چاپ سه بعدی کمک و امکان export آنها را فراهم می کند. فرمت های فایل STL و OBJ، که هر دو توسط پرینترهای سه بعدی متعددی پشتیبانی میشوند.
دارای ابزاری به نام Scene Explorer که نمای سیستماتیک داده های صحنه را ارائه می دهد و به کار با صحنه های دشوارتر کمک می کند، که بخشی از 3DS Max می باشد.
نسخه مک راینو از Grasshopper پشتیبانی نمی کند، بنابراین کاربر باید از نسخه ویندوز استفاده کند.
برای یک مبتدی، 3DS Max یک نرم افزار بسیار دشوار برای یادگیری است و چیزهای زیادی برای یادگرفتن وجود دارد.
نقاط ضعف
راینو یک محصول مستقل نیست. این بدان معناست که کاربر باید از نرم افزارهای مرتبط مانند VRay برای رندر و Grasshopper برای هندسه پارامتریک آگاه باشد.
3DS Max دارای هزاران ابزار انیمیشن است، اما گاهی اوقات آنها راحت و کاربر پسند نیستند.

جمع بندی:

هر دو از جنبه های مختلف متفاوت هستند و عملکردهای متفاوتی دارند. هیچ انتخابی بین 3DS Max در مقابل Rhino وجود ندارد. 3DsMax در زمینه رندر و انیمیشن با کیفیت بالا تخصص دارد، در حالی که برای مدل سازی و  طراحی، Rhino بهترین انتخاب است.

در حالی که Rhino یک برنامه ساده است، 3DS Max بسیار نرم افزار پیچیده تر است. با این حال، راینو را نمی توان به تنهایی استفاده کرد زیرا کاربر باید از نرم افزارهای مختلف برای عملکردهای مختلف استفاده کند مانند یک موتور رندر و یا Grasshopper برای مدل سازی پارامتریک. در حالی که 3DS Max دارای یک رندر داخلی است و می تواند به عنوان نرم افزار انفرادی استفاده شود.

منبع: educba.com

برای مشاهده برخی قابلیت های مدلسازی راینو در حوزه معماری اینجا کلیک کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

بیوگرافی کریم رشید

کریم رشید (متولد 1960) یک طراح صنعتی مصری الاصل و بزرگ شده کانادایی است. طرح های او شامل کالاهای لوکس، مبلمان، نورپردازی، طراحی داخلی، هویت

ادامه مطلب »