fire_cover

7 شومینه چشمگیر برای اقامتگاه های مینیمال

در انتخاب یک شومینه مدرن، اولین سوالی که انتخاب های طراحی شما را راهنمایی می کند این است: گاز سوز یا چوب سوز؟ گاز به عنوان یک منبع تمیز گرما مفید است که ممکن است به راحتی در پشت درهای شیشه ای پنهان شود. با این حال، اگر از قبل زیرساخت لازم برای ایجاد یک شومینه چوب سوز دارید، چوب به عنوان یک انتخاب سازگار با محیط زیست است که محیط طبیعی بی نظیری را ارائه می دهد.

مجموعه زیر که به شومینه‌های مستقل، شناور و درون دیواری طبقه‌بندی می‌شود، شامل هفت شومینه جذاب – هم چوب و هم گاز سوز – است که به‌عنوان بخش‌های مرکزی در آپارتمانها یا خانه‌های مینیمالیستی قابل اجراست.

شومینه های مستقل:

   
شومینه گازسوز توسط Focus Creation در نروژ

این شومینه قابل توجه توسط Focus Creation بر روی یک سکوی مرتفع در مرکز کابین قرار دارد و فضایی را با احساس آتش در کمپ صمیمی فراهم می کند. در این پروژه، شومینه گازسوز مستقیماً روی زمین نصب می‌شود، اما می‌توان مدل را بر روی پایه‌ای از فولاد یا بنایی مشکی نیز نصب کرد و در نتیجه تفسیرهای سنتی از شومینه را به چالش کشید. پنج پانل شیشه ای منحنی به عنوان محافظ آتش عمل می کنند که امکان شفافیت کامل و مشاهده شعله های داخل را فراهم می کند.

خانه Y توسط Arkkitehtitoimisto Teemu Pirinen، شومینه چوب سوز شرکت Spartherm، فنلاند

این شومینه مستقل برای ایجاد یک مکان راحت در یک طرح با پلان باز ایده آل است، این شومینه ایستاده به عنوان یک لنگر بصری و “نقطه کانونی سنتی” در مرکز خانه Y عمل می کند. شومینه Spartherm دارای یک دودکش افست و یک هندسه نامتقارن منحصر به فرد است و به ارائه جریان فضایی داخلی که ساکنین قصد ایجاد آن را دارند کمک می کند.

ویلا Kettukallio توسط Playa Architects، شومینه چوب سوز توسط Rais، فنلاند

در حالی که Rais به طور معمول در شومینه های فولادی در فضای باز تخصص دارد، برای Villa Kettukallio، سازندگان دو شومینه داخلی خیره کننده ایجاد کردند که در محله های اصلی خانه قرار دارند. این خانه توسط یک حیاط آتریوم و یک تراس سرپوشیده تقسیم شده است که از یک طرف اتاق خواب ها و از طرف دیگر یک قسمت نشیمن را در خود جای داده است. برای تقویت حس روستایی، معماران ترجیح دادند اکثر سطوح داخلی را بدون تغییر رها کنند و از انواع چوب های خانگی مانند توس، کاج و توسکا معمولی استفاده کردند.

شومینه های شناور

ویلا در Frydava توسط Uhlik Architekti، شومینه گازسوز توسط Focus Creation، جمهوری چک

این پروژه توسط Uhlik Architekti دارای یک شومینه معلق کروی میباشد که شبیه یک سوراخ مرموز است. این طرح که توسط Focus Creation ساخته شده و برای فضاهایی که از اطراف با دیوار محصور شده اند مناسب است و شعله ای ایجاد می کند که کاملاً از لحاظ بصری جذب کننده است. در این ویلا واقع در جمهوری چک، شومینه در مرکز یک فضای نشیمن باز شیشه‌ای قرار دارد که کاملاً در معرض نور خورشید و مناظر با دید پانوراما قرار دارد.

Cabin Geilo توسط Lund Hagem، نروژ

در حالی Cabin Geilo دارای یک شومینه معلق است که در ارتفاع بالای پای افراد خانه معلق بوده و طراح آن، Lung Hagem یک فرم مستطیل را به شکل کروی انتخاب کرد. این کابین که در ارتفاع 3220 فوتی از سطح دریا قرار دارد، شرایط بسیار سخت زمستانی و بارش برف سنگین را تجربه می کند. با فضای داخلی تاریک متشکل از کف‌های بتونی سیاه و بلوط که با سولفات آهن کار شده است، شومینه معلق  به عنوان منبع نور شب نیز در خانه عمل می‌کند.

شومینه های دیواری

آپارتمان MP توسط Burnazzi Feltrin Architetti، شومینه گازسوز شرکت ام دیزاین، ایتالیا

برای این پروژه، Burnazzi Feltrin Architetti یک طرح فضایی داخلی ایجاد کرد که پیرامون یک قطعه واحد از معماری این فضا متمرکز شده است. آپارتمان MP دارای یک شومینه داخلی است که به طور همزمان به عنوان یک تقسیم کننده اتاق و واحد ذخیره سازی مرکزی و قطعه مبلمان عمل می کند. شومینه توسط دو دیوار بسته شده است به این معنی که شعله را می توان از زوایای مختلف مشاهده و احساس کرد.

اتاق زیر شیروانی توسط معماران f+f، شومینه چوب سوز توسط Stuv، فرانسه

این فضای با سقف شیروانی طراحی شده توسط گروه f+f architectes به خاطر  متریال های بکار رفته اش که شامل کفپوش چوبی طبیعی و کابینت ام دی اف مشکی است، قابل توجه است. طبقه فوقانی اتاق زیر شیروانی با آشپزخانه در یک طرف و اتاق نشیمن در طرف دیگر سازماندهی شده است. اتاق نشیمن دارای یک شومینه تعبیه شده توسط Stuv است که در کنار آن انباری مخفی و یک بار قرار گرفته است.

.

منبع: architizer

دیدگاه‌ خود را بنویسید