archsofts

نرم افزار های برتر مدلسازی در معماری

تلنولوژی چاپ سه بعدی، نیازمند مدلسازی دقیق

معماران نیز همچون سایر طراحان از نرم افزار مدل سازی سه بعدی برای ایجاد جلوه های خوب معماری یا ایده های جدید طراحی خانه استفاده می کنند. اگر شما حرفه ای هستید، این نرم افزارها یک ابزار آسان برای نشان دادن کار شما به مشتریان شما است. علاوه بر این، آیا می دانستید که چاپ سه بعدی و معماری میتوانند باهم ارتباط داشته باشند؟ شما می توانید کل یک خانه را با 3D Printerچاپ کنید، اما در ابتدا باید یاد بگیرید یک ماکت معماری را با چاپگر سه بعدی چاپ کنید. این می تواند راهی برای دریافت یک بررسی اجمالی خوب از کار شما باشد. چاپ 3D همچنین  به شما امکان می دهد با ایجاد یک مدل سریع و دقیق، در زمان صرفه جویی کنید. استفاده از 3D Print می تواند ایده آل برای برنامه ریزی و تحریک ایده های جدید باشد. اما پیش نیاز چاپ سه بعدی، مدلسازی دقیق و درست یک طرح معماری با نرم افزارهای مربوط به حوزه معماری است.

در این نوشتار، ما 10 مورد از بهترین نرم افزارهای مدلسازی برای پروژه های معماری را بررسی خواهیم کرد:

چرا باید از نرم افزارهای C.A.D برای معماری استفاده کرد؟

یک نرم افزار مدل سازی سه بعدی یک ابزار ضروری برای کار در حوزه معماری است. این روش بسیار خوبی برای به دست آوردن تجسم بهتر پروژه های خود را برای کارفرماست. به عنوان مثال، شما می توانید از بسیاری از متریالها و بافت های مختلف استفاده کنید. این اجازه می دهد تا شما یک رندر Photorealistic دریافت کنید. نرم افزارهایComputer-aided design) C.A.D)(طراحی به کمک رایانه) همچنین یک راه حل خوب برای ویرایش، انجام و انجام دوباره مدلها بسیار سریع و آسان است تا با انتظارات شما منطبق باشد. این می تواند ایده های خود را به طرح های دقیق تبدیل شود!

علاوه بر این، اگر شما به دنبال همکاری بهتر در داخل تیم خود هستید، برخی از نرم افزارها دارای قابلیت Cloud هستند و به شما امکان می دهند ارتباطات را بهینه سازی کنید. کار شما برای هر کسی قابل دسترسی است و شما می توانید تمام کار را با همان مدل انجام دهید. نگران نباشید، نرم افزار مدل سازی 3D روش قلم و کاغذ را حذف نمی کند! اما این می تواند منجر به نتایج بسیار دقیق و واقع بینانه شود. به عنوان یک واقعیت، این بهترین راه حل برای صرفه جویی در وقت و تغییر مدل خود را تا آنجا که می خواهید.

 

بهترین نرم افزار C.A.D برای معماری چیست؟

ArchiCAD

ArchiCAD یک نرم افزار مخصوص رشته معماری است که توسط شرکت Graphisoft طراحی شده است. این نرم افزار با متد BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان) یک ابزار کامل برای معماران است که به شما اجازه می دهد تا با طراحی همزمان دو بعدی و سه بعدی، تجسم یا ساخت مدل سازی را انجام دهید. با ArchiCAD، شما می توانید تمام جنبه های مهندسی و طراحی را به خصوص در زمینه تجسم درست و واقعی از طرح اداره کنید. این نرم افزار CAD نیز به خاطر توانایی آن در ذخیره سازی مقادیر زیاد اطلاعات در مدل های 3D شما شناخته شده است. این نرم افزار برای طراحی ساختمان ها و همچنین مناطق شهری می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

.

Revit

Revit یک نرم افزار BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان) است که توسط Autodesk توسعه یافته است. اگر شما در حوزه معماری کار می کنید این نرم افزار میتواند برایتان مفید باشد، زیرا تمام ویژگی های آن برای معماران کاربرد دارد. این به شما کمک خواهد کرد که طرح های معماری جامع با مدارک کامل ایجاد کنید. هر یک از ساختمان ها و زیرساخت ها می تواند به وسیله Revit طراحی و مدیریت شود. مزیت بزرگ این نرم افزار مدل سازی، جنبه همکاری آن است: هر طراح به طور مستقل می تواند به مدل های مشترک مرکزی دسترسی پیدا کند تا بر روی آن کار کند. طرح های همکاری راه خوبی برای بهبود کار با همکاران تان است. و، بیشتر از همه، اجتناب از تجدید نظر به شما کمک خواهد کرد که زمان را صرفه جویی کنید. از معایب رویت میتوان به محدودیت در طراحی احجام منحنی و پیچیده اشاره کرد.

.

AutoCAD Architecture

اتوکد معماری که توسط شرکت AutoDesk طراحی شده است می تواند برای پروژه های معماری بسیار مفید باشد. زیرا شما اجازه می دهد تا هر دو طراحی 3D و 2D را انجام دهید. این برای مدل سازی 3D و برای تجسم به همراه رندرهای خوب آن، یک ابزار کامل بشمار میرود. شما قادر خواهید بود مدل های واقع بینانه را با ترکیبی از ابزارهای مدل سازی جامد، سطح و مش ایجاد کنید. AutoCAD Architecture همچنین برای طراحی 2D بصورت پیش نویس بسیار مفید است. همانند Revit و تمام نرم افزار های AutoDesk، این نرم افزار 3D اجازه می دهد تا به راحتی با دیگر افراد در همان پروژه ارتباط برقرار کنید.

 

Rhino

Rhino 3D یک ابزار مهم برای مدل سازی پیشرفته می باشد. این نرم افزار طراحی کامپیوتری به طور عمده برای طراحی صنعتی و معماری مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که هندسه Rhino بر اساس NURBS و یک سیستم ریاضی برای محاسبه دقیق سطوح و منحنی ها در گرافیک کامپیوتری است، این نرم افزار اجازه می دهد تا یک دقت فوق العاده بالا برای مدل های شما وجود داشته باشد و به راحتی میتوانید خروجی های ساخت و چاپ سه بعدی تهیه کنید. برای استفاده از امکانات بیشتر راینو، شما همچنین می توانید از Grasshopper استفاده کنید که یک ویرایشگر الگوریتم گرافیکی برای طراحی پارامتریک و الگوریتمیک است و درواقع یک زبان برنامه نویسی بصری و محیطی است که توسط توسعه دهندگان Rhino ایجاد شده است. این برنامه برای مهندسی ساخت، معماری و ساخت و ساز توصیه می شود. قابلیت های بالای این نرم افزار موجب شده و مبنای Nurbs آن موجب شده تا نسبت به سایر نرم افزار های سه بعدی که بر پایه mesh هستند ارجحیت داشته و طراحان بتوانند سطوح منحنی و فرم های آزاد و انعطاف پذیر را به راحتی و با دقت بالا در آن طراحی کنند.

معماران صاحب نامی همچون فرانک گهری و زاها حدید از این نرم افزار برای طراحی پروژه های خود استفاده کرده اند.

.

SketchUp

Sketchup (اسکچ آپ) یک برنامه ساده طراحی سه بعدی است. مهم ترین ویژگی این نرم افزار سادگی و سرعت بالای ترسیمات در آن است. اسکچ آپ حجم کمی دارد و به راحتی در سیستم های ضعیف رایانه ای قابل اجراست. این ویژگی ها اسکچ آپ را به یکی از محبوب ترین نرم افزار های مدل سازی سه بعدی تبدیل کرده است. اسکچ آپ برای ایده پردازی بسیار مطلوب است.  Sketchup می تواند ما را از مرحله ایده تا ارائه نهایی یاری کند. علاوه بر معماری، اسکچاپ در مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، کارهای چوبی و حتی بازی سازی نیز کاربرد دارد.

 

3D StudioMax

3DS Max از قدرتمندترین نرم‌ افزارهای پویا نمایی و طراحی انواع مدل‌ های سه‌ بعدی است و یکی از قویترین و پیشرفته ترین برنامه ها انیمیشن سازی به شمار می رود. این برنامه به مدد داشتن ابزارهای کارا و قدرتمند در بسیاری از صنایع به ویژه بازیهای رایانه ای و طراحی معماری بسیار پرکاربرد است. این برنامه به شما این امکان را می دهد تا طرح ها، اجسام و کاراکتر های سه بعدی و همچنین انیمیشن های زیبا و با کیفیت بسیار بالا و رندرهای معماری را در مدت زمان کوتاهی خلق کنید. از موارد استفاده‌ این برنامه می‌توان در ساخت بازی‌ های رایانه‌ ای، طراحی و تولید انیمیشن‌ های کوتاه و بلند سینمایی، طراحی معماری و دکوراسیون داخلی نام برد.

.

منبع: sculpteo.com

ترجمه و بازبینی: احمد کاظمی

دیدگاه‌ خود را بنویسید