NHK-970-80

بهترین نرم افزار معماری سال 2021-2022

نرم‌افزارهای مطرح معماری با قابلیت طراحی دیجیتالی، برای طراحی پروژه های معماری به معماران کمک قابل توجهی می کنند.

استفاده از نرم‌افزار معماری در دنیای مدرن دیجیتال ضروری شده است. آنها تهیه، ذخیره و چاپ نقشه ها و طرح های شما را آسان‌تر می‌کنند. علاوه بر این، در حالی که نرم افزارهای مختلف طراحی دیجیتال وجود دارد، معماران به چیزی اختصاص یافته تر از نرم افزار معمولی طراحی گرافیک نیاز دارند.

 • AutoCAD
 • Rhino
 • Revit
 •  3DS Max
 •  Civil 3D
 •  Chief Architect
 •  Sketchup

این جایی است که نرم افزار معماری واقعاً به صورت اختصاصی می‌شود و به معماران این امکان را می دهد که نه تنها چشم انداز خود را به سادگی و به راحتی طراحی کنند، بلکه به میل خود ویرایش، حذف و اضافه کنند. علاوه بر این، برای پروژه های جدی تر می توانید اطلاعات مهندسی را نیز در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل شود که ساختارهای شما در یک بستر دنیای واقعی قابل اجرا هستند.

از نرم افزار معماری همچنین می توان برای تنظیم، مدیریت، گردش کار و محاسبه وظایف مدیریت پروژه استفاده کرد. بعضی از آنها قابلیت یکپارچه سازی با سایر برنامه ها را دارند. با این حال، نرم افزار اختصاصی برای معماری هنوز بخش ویژه ای از دنیای نرم افزار را به خود اختصاص داده است، زیرا برنامه ها باید کاملاً جامع باشند و فقط تعداد کمی از معماران در این زمینه تخصص لازم را دارند.

در اینجا ما بهترین نرم افزارهای معماری موجود در بازار را بررسی خواهیم کرد که موارد قابل توجهی را برای مقایسه در بر دارند.

AutoCAD 

اتوکد مدت هاست که یکی از اصلی ترین برنامه‌های مهندسان و معماران ساختمانی است و Autodesk مجموعه ای از ابزارهای طراحی و معماری ساختمان را در نرم افزار اصلی خود اتوکد تعبیه کرده است.

نقاط قوت:
 • +Comprehensive toolkit
 • +Efficient keyboard shortcuts
 • +Autodesk integration
نقاط ضعف:
 • Steep learning curve

برای سرعت بخشیدن به فرآیند طراحی، اشیا از پیش ساخته شده برای دیوارها، درها و پنجره ها و سازوکارهایی برای ایجاد ارتفاعات، مقاطع و نقشه ها از هندسه مدل فراهم می‌کند. تنها نکته مهم این برنامه این است که کاملاً منطبق بر عملکردهای قدیمی است، جایی که بسیاری از افراد در تجارت ساختمان به سمت آینده ای برای برنامه مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) حرکت می‌کنند. برای آن دسته از مشتریان، این کمپانی بجای اتوکد، Revit را ارائه می دهد که پایین تر به آن می‌پردازیم.

Rhino 

بیشتر برنامه های طراحی، با خطوط مستقیم عالی هستند و با هر طرحی که منحنی کمتر داشته باشد شگفت انگیز هستند. Rhino از همان ابتدا برای کنترل خطوط منحنی ، مش و سطح NURBS با پیچیدگی بالا ، مانند آنچه در ویژگی های صورت انسان یا یک ماشین فوق العاده است، طراحی شده است.

نقاط قوت:
 • +Very powerful modeler
 • +Plugins and scripting
 • +Third-party services
نقاط ضعف:
 • BIM functionality is an add-on

برای طراحی معماری، Rhino به راحتی می تواند تقاطع های پیچیده سقف منحنی یا هر قسمت از سازه را که ذاتاً مستقیم نیست، مدل کند. به عنوان یک پلت فرم، این یک ابزار تخصصی نیست. در عوض، برنامه‌های افزودنی و سیستم برنامه نویسی بصری Grasshopper را شامل می‌شود تا  طراح و معمار بتواند آن را متناسب با کارهای خاص خود تنظیم کند.

این امر Rhino را به ابزاری کاملاً انعطاف پذیر تبدیل می کند که می تواند برای اتوماتیک کردن عملیات پیچیده و جزئیات برای آن دسته از پروژه های معماری که به آنها نیاز دارند، اصلاح شود. در راینو به طور کلی هزینه های ارتقا به ورژن بالاتر نصف هزینه لایسنس است.

Revit 

Revit بخشی از نسل کاملاً جدیدی از محصولات Autodesk است که به طور خاص در استودیوهای معماری که پروژه های پیچیده ای را مدیریت می کنند و نیاز به BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان) دارند، نه تنها طراحی و مدل سازی ساختمان را امکان پذیر می کند، بلکه بستر هماهنگی مهندسان متعددی است که در یک طرح همکاری می کنند.

نقاط قوت:
 • +Highly efficient tool
 • +Smart object connectivity
نقاط ضعف:
 • -Little overlap in AutoCAD commands

طراحان با استفاده از Revit با خود اشیا (objects) کار می کنند، نه یک بردار بین دو نقطه، و این به آنها امکان می دهد تا سریع و با اطمینان کار کنند. با این حال حتی اگر هر دو (اتوکد و رویت) از رابط command line استفاده کنند، این مانند اتوکد نیست. و کسانی که از این رشته می آیند ممکن است در ابتدا با این جابجایی مشکل داشته باشند. اگر نمودار سرعت یادگیری هردو برنامه را با یکدیگر مقایسه کنند، Revit می تواند یک مزیت رقابتی نسبت به آنهایی که فقط از برنامه های طراحی سنتی استفاده می کنند ارائه دهد.

 3DS Max 

3D Studio قبل از ویندوز 3.x وجود داشت و یکی از اولین ابزاری بود که ارائه تصاویر تسریع شده سخت افزاری در تصاویر سه بعدی را ارائه می داد. ارزش آن در ایجاد تصاویر بصری و انیمیشن های پرطرفدار برای ارتقا یک پروژه است ، نه طراحی دو بعدی از نمای بالا.

نقاط قوت:
 • +3D modelling and animation  
 • +AutoCAD file support
 • +Powerful Plugins
نقاط ضعف:
 • A steep learning curve

همراه با 3DS Max ، شما می توانید سه قابلیت خاص طراحی شده برای کارهای رسانه ای و سرگرمی، طراحی و ساخت و تولید یک مجموعه معماری، مهندسی و ساخت را انتخاب کنید. آخرین مجموعه شامل محصولاتی است که ما به طور جداگانه از جمله اتوکد، Civil 3D و Revit نام خواهیم برد که اینها فقط برنامه های اصلی هستند. 

 Civil 3D 

مدلسازی و ترسیم، تنها دو عملکرد مورد نیاز معماران و سازندگان از برنامه های CAD است. بسیاری قابلیت های دیگر وجود دارد که تعداد زیادی از آنها توسط Civil 3D از Autodesk پرداخته شده است.

نقاط قوت:
 • +Command line interface
 • +Versatile approach
نقاط ضعف:
 • Occasional stability issues
 • Cloud isn’t well supported

این نرم افزار طراحی شده برای کار با سایر محصولات Autodesk، به ویژه اتوکد، Revit و 3DS Max، روند طراحی و مدارک را برای گردش کار مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) ارائه می دهد.
یک توانایی مفید در این نرم افزار، تلفیق تصاویر پیمایشی با مدل سازی زمین، جاده ها، نقشه های خدمات و هندسه ساختاری است. تمام این عناصر در یک بسته بسیار قدرتمند قرار می‌گیرند و به مهندسین اجازه می دهد تا روی منطقه خاص خود تمرکز کنند و همچنین ببینند که چگونه تغییرات آنها ممکن است با سایر بخش‌ها تداخل کند.

Chief Architect

به طور عمده خانه های بیشتری نسبت به مجتمع های اداری یا پارک های خرده فروشی ساخته می شوند و این همان قدرت اصلی معمار است. صاحبان خانه هایی که مایل به بازسازی هستند، سازندگان خانه ها، طراحان داخلی و معماران برای ایجاد اقامتگاه های منحصر به فرد می توانند از این ابزار استفاده کنند.

نقاط قوت:
 • +Easy to use
 • +Powerful smart features
 • +On Windows PC and Mac
نقاط ضعف:
 • Expensive

بسته به نیازهای خاص ، انتخاب نرم افزاری وجود دارد که بسیار متوسط آغاز می شود و به عنوان مثال در معماری داخلی تمرکز دارد. یا می توانید هزینه های بیشتری را صرف خرید محصول Premier آنها کنید که ساختمانهای کامل را با تمام جزئیات آنها ارائه می کند. با استفاده از Premier یا Architect Interiors شما می توانید به سرعت مدل های سه بعدی از فضاهای خارجی و داخلی را بسازید و سپس آنها را به صورت طرح ها و نقشه های دو بعدی طراحی کنید.

SketchUp

Sketchup که در اصل یک پروژه تحت حمایت گوگل بود ، اکنون متعلق به Trimble است و حداقل سالی یک بار نسخه جدید آن را منتشر می کند. Sketchup به عنوان یک نقطه شروع برای هر کسی که وارد مدلسازی سه بعدی می‌شود، به همان راحتی CAD است. بعد از چند آموزش آسان برای دنبال کردن، طراحان باید بتوانند به سرعت در ساخت هندسه پیچیده با استفاده از آن کار کنند.

نقاط قوت:
 • +Free version for home use
 • +Very easy to learn
نقاط ضعف:
 • No built-in rendering
 • Not a collaborative tool

انتشار رایگان، Sketchup را بسیار محبوب کرده است و جامعه ای گسترده و فعال از کاربران Sketchup را برای کمک به افراد کم تجربه ایجاد کرده است. کاربر همچنین به یک کتابخانه وسیع از اشیا دسترسی دارد و منبع گسترده ای از آبجکت های آماده برای قرار دادن در پروژه خود دارد. ممکن است برای طراحی یک ساختمان کاملاً مناسب نباشد، اما ابزاری عالی برای نمونه سازی سریع یک طرح است بخصوص در زمانی که هنوز طرح در یک مرحله مفهومی است. Sketchup یک نسخه رایگان ارائه می دهد، اگرچه ویژگی های محدودی دارد.

سایر نرم افزار های معماری:

در حالی که ما برخی از قدرتمندترین و محبوب ترین برنامه های طراحی و نرم افزارهای معماری را در این مجموعه برای مقایسه ارائه داده ایم، به ویژه برای استفاده در طراحی ساختمان ها و سایر علایق معماری، گزینه های زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. بعضی از اینها ارزش دیدن دارند زیرا بهتر به عنوان مقدمه ای برای مبتدیان عمل می کنند، در حالی که برخی دیگر با داشتن ویژگی های مفید به دلیل رایگان بودن قابل توجه هستند.

TurboCAD Deluxe به ویژه برای کاربران مبتدی و متوسط ​​انتخاب خوبی است. ممکن است به اندازه برخی دیگر از محصولات این صفحه ویژگی نداشته باشد، اما انتظار می رود با برچسب قیمت پایین آن در اینجا معرفی شود. ممکن است نرم افزار خوبی باشد که بخواهید به سادگی به توابع آن عادت کنید، هرچند هشدار داده شود که در اینجا گزینه های command-line وجود ندارد (که برنامه های پیشرفته تری ارائه می دهند).

FreeCAD یک مدل ساز 3D منبع باز و رایگان است، که مخصوصاً برای مدل های مهندسی معکوس و دیدن اینکه پارامترهای تغییر چگونه می توانند روی کل طراحی تأثیر بگذارند بسیار مناسب است. اگرچه به اندازه برنامه های بزرگ پرداختی از نظر ویژگی غنی نیست، اما یک پلتفرم کاملاً پشتیبانی شده است و در واقع دارای ویژگی های پیچیده ای برای کاوش است. علاوه بر این، پشتیبانی از پلتفرم را ارائه می دهد، بنابراین می توانید بدون توجه به اینکه رایانه شخصی شما از Windows ، macOS یا Linux استفاده می کند، از آن استفاده کنید.

SolidWorks یک برنامه قدرتمند CAD است که قادر به ایجاد تعادل بین سهولت استفاده و ویژگی های پیشرفته است. منحنی یادگیری آن دارای شیب زیاد نیست و برخی از ویژگی های خوب این برنامه به دنبال نقاط ضعف ساختاری در طراحی است. با این حال، بیشتر یک ابزار کلی مدل سازی سه بعدی است تا اینکه مختص معماری باشد. بنابراین ممکن است برای مدل سازی مواد و آبجکتها به جای ساختمان ها بهتر استفاده شود. حتی در این صورت، این محصول نسبت به بسیاری از رقبایی که در اینجا معرفی کرده ایم ، قیمت کمتری دارد، بنابراین شاید ارزش دیدن داشته باشد.

Tinkercad یکی دیگر از ابزارهای کلی مدل سازی سه بعدی است که مورد توجه قرار می گیرد زیرا استفاده از آن رایگان است و برای مبتدیان هدف گذاری می شود. بنابراین اگر در حال حاضر به مقابله با پروژه های بزرگ اعتماد به نفس ندارید، Tinkercad می تواند چیزی باشد که شما را به برخی از اصول و ویژگی هایی که ممکن است بعداً آموزش پیشرفته تری را در آنها ایجاد کنید عادت دهد. و چون استفاده از آن هیچ هزینه ای ندارد، ضرر نخواهید کرد. یک فرصت به خود بدهید برای رشد مهارت های خود و مانند یک جعبه ماسه طراحی با آن رفتار کنید.

CorelCAD: همیشه یک برنامه اختصاصی CAD از تیم طراحی کورل در همه جا است. این یک پلتفرم دو بعدی و طراحی سه بعدی است که استفاده از آن در مقایسه با برخی از محصولات پیچیده تری که در اینجا اشاره شد، می‌تواند آسان‌تر باشد. همانطور که از کورل انتظار دارید، این یک برنامه همه جانبه خوب است که هدف آن گردآوری یک جعبه ابزار قدرتمند است – نه از نظر ایجاد و دستکاری گرافیک برداری – با قیمتی کمتر از نصف بیشتر برنامه های گران قیمت در اینجا همچنین از فایل های .stl برای چاپ سه بعدی پشتیبانی می کند.

منبع:techradar.com

2 دیدگاه دربارهٔ «بهترین نرم افزار معماری سال 2021-2022»

 1. علی صنعت داودی

  سلام ممنون بابت مقاله جالبتان ولی در مورد نرم افزار مایا که همین الان یکی از برنامه های مرسوم دفاتر بزرگ معماری مثل دفتر خانم زاها حدید هستش صحبتی نکردید برام جالب بود مقایسه این برنامه هم در این مقاله نقد و بررسی میشد ولی در کل عالی بود دستتان درد نکنه

  1. درود بر شما. مقاله بصورت تالیفی نیست و از یک سایت معتبر انگلیسی ترجمه شده است.
   قطعا نرم افزار مایا جایگاه و اهمیت بالایی در بین اینها داره اما احتمالا مورد پسند نویسنده اصلی مقاله نبوده! 🙂

دیدگاه‌ خود را بنویسید