نور IES

نور های IES و ویژگی های آن + دانلود

لغت IES از Illuminating Engineering Society گرفته شده است. انجمن مهندسان روشنایی که در مورد روشهای روشنایی و انتشار نور تحقیق میکنند، روشهای پخش شدن پرتوهای نور را بر اساس منابع مختلف نور مورد مطالعه قرار میدهند. ما میخواهیم بدانیم که چرا به آنها نورهای IES گفته می شود. پس اجازه دهید کمی در مورد کارهایی که در این انجمن می شود توضیحاتی ارائه کنیم. این انجمن مستقیما با صنایع روشنایی سرو کار دارند. آنها مشخص میکنند که منابع نوری متفاوت چگونه پرتوهای خود را منتشر میکنند. در کلام ساده تر آنها مشخص میکنند که چگونه نور منتشر می شود. هر منبع نوری در اطراف خود فضایی را روشن میکند. اما همانطور که تا کنون توجه فرمودید، تمام منابع نوری به صورت یکسان این کار را انجام نمی دهند.

نور IES

برخی از نورهای چگالی بیشتری در مرکز انتشار دارند و برخی فشردگی پرتوها را در اطراف . اینکه فوتون های نوری چگونه در اطراف یک منبع نور منتشر می شوند و اینکه به چه صورت می بایست آن را اندازه گیری کرد، توسط انجمن مهندسان روشنایی تعیین می شود. حال صنایع روشنایی در زمانی که قصد تولید محصولات جدید را دارند از اطلاعات این انجمن استفاده میکنند. فرض کنید که یک شرکت قصد تولید یک لوستر را دارد. برای آنها مهم است که این لوستر بزرگ، روشنایی خود را به صورت متمرکز بروی فقط بخشی از محیط متمرکز کند، و یا اینکه می خواهند چراغ قوه ای طراحی کنند که وسعت روشنایی آن بسیار زیاد باشد. در این صورت اطلاعات تولید شده توسط انجمن مهندسان روشنایی به کمک آنها خواهد آمد.

نور IES

اما در دنیای رندرینگ کمی بحث ساده تر خواهد بود. فرض کنید شما قصد دارید یک صحنه را طراحی نمایید. در این صحنه از چندین مدل لامپ، منابع نوری مختلف و … استفاده شده است. برای اینکه شما بتوانید به صورت دقیق این نورهای را شبیه سازی کنید و اثر پرتوهای نور را بروی سطوح مجاور آن مشخص کنید، میتوانید از تجربیات و تحقیق های انجمن مهندسان روشنایی استفاده نمایید. این انجمن اطلاعات خود را در فایل هایی با فرمت IES ذخیره میکنند. این فایل ها حاوی اطلاعات مختلفی از نحوه انتشار فوتون ها(photon) ، چگالی فوتون ها در هر بخش و … می باشد. این اطلاعات برای هر منبع نور به صورت جداگانه ای ذخیره می شود. بنابراین شما فایل هایی در اختیار دارید که رفتار منابع نوری مختلف را مطابق با واقعیت در خود ذخیره کرده است. کارخانه های بسیار زیادی نیز وجود دارند که به تولید منابع نوری مشغول هستند. مثلا کارخانه ای را تصور کنید که نوع جدید از لامپ های نئون را تولید کرده است. این کارخانه برای دیگر صنایع و کاربردهای دیگر، مشخصات پرتو افکنی لامپ خود را به صورت فایل های با همان فرمت IES در اختیار همگان قرار می دهد. خوشبختانه این فایلها به صورت رایگان قابل دانلود هستند. یکی از معروفترین سایت های موجود شرکت Lithonia به نشانی www.lithonia.com می باشد که به شما اجازه می دهد تعداد بسیار زیادی از انواع IES ها را دانلود نمایید. بنابراین اگر شما قصد استفاده از یک لامپ بخصوص را در پروژه خود دارید، میتوانید با استفاده از فایل IES آن نور، دقیقا همان اثری را که منبع نور واقعی در طبیعت ایجاد میکند در صحنه رندر شده خود ایجاد نمایید. در نتیجه در یک کلام IES ها شبیه سازی رفتار منابع نوری در واقعیت هستند.

نور IES

حال که مفهوم IES ها را متوجه شدیم، می بایست بدانیم که چگونه میتوانیم این منابع نوری را مشاهده کنیم. خوب اگر بخواهیم برای تک تک این منابع نور یک بار رندر کرده و نتیجه آن را مشاهده کنیم که داستان بی پایانی خواهیم داشت. توجه کنید هزاران هزار فایل IES موجود است. برخی از آنها را می شناسیم و بسیاری را خیر. بنابراین باید به گونه ای فایل های IES را قبل از رندر شدن بررسی کنیم تا بدانیم هر کدام از این فایلها چه نوع انتشار نور و تراکم پرتویی را شبیه سازی میکند. برای این کار از ابزارهای بسیار زیادی میتوانید استفاده کنید که از جمله IES Viewer را میتوان نام برد. شرکت های زیادی نرم افزار IES Viewer تولید کرده اند که بیشتر آنها رایگان است. بنابراین به راحتی میتوانید با یک جستجوی ساده دهها نرم افزار از این دست را پیدا نمایید. همانطور که در تصویر ملاحظه میکنید با انتخاب هر فایل IES در این نرم افزارهای نحوه انتشار فوتون های نور و فشردگی پرتوهای کاملا مشخص خواهد شد.

نور IES

پس در قدم اول شما IES های مورد نظرتان را دانلود کرده، سپس با نرم افزارهای مربوطه آنها را مشاهده می نمایید و در نهایت بعد از انتخاب فایل مناسب می بایست که در صحنه های خود از آن استفاده نمایید. در اینجا باید ذکر کنم که تقریبا تمام نرم افزارها و موتورهای رندرینگ میتوانند از IES پشتیبانی کنند. در حقیقت عدم استفاده از IES در یک نرم افزار و یا Render Engine نشانه ای از ضعف آن موتور خواهد بود. هر موتور رندرینگ در بخش از تنظیمات نورهای خود گزینه ای برای انتخاب IES ها دارد. برای مثال در VRay باید از VRay IES Light استفاده نمایید و در Maxwell Render از انتشار دهنده IES/EULUMDAT استفاده نمایید، که همگی این برنامه ها منابع نوری را در اختیار شما قرار میدهند که قابلیت استفاده از IES ها را خواهد داشت. اینکه از چه موتور رندری برای پروژه خود استفاده میکنید اهمیتی ندارد، مهم این است که از چه منابع نوری استفاده کنید . این منابع نور هستند که می بایست پرتوهای خود را بر اساس ساختار IES انتشار دهند.

نور IES

 

 

دانلود فایل های نمونه IES  و برنامه های IES viewer و IES creator:

رمز فایل: eprhino.com

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید