530601833

دستمزد ساعتی برای طراحان؟!

بسیاری از طراحان از صحبت کردن در مورد پول، به ویژه با مشتریان دوست و اقوام خود متنفرند، که باعث می شود قیمت گذاری به یکی از جنبه های بسیار سخت کارشان تبدیل شود. و به نظر می رسد به همین دلیل است که بسیاری از طراحان دستمزد کار خود را به ساعت خدمات خود ارجاع می دهند و این واقعا یک فاجعه است.

در نگاه اول ساده به نظر می‌رسد؛ محاسبه زمان، ضرب کردن آن در عددی مشخص و ارائه صورتحساب اما در واقع این روش با اضطراب زیادی برای طراح همراه است. به محض رسیدن زمانِ محاسبه، پرسش چنین سوالاتی در ذهنتان شروع می شود:

  • باید بابت همه ساعت‌های صرف شده پول دریافت کنم؟
  • آیا کارفرما میپذیرد که برای انجام کارش اینقدر زمان صرف شده است؟
  • و از همه مهمتر، آیا دستمزد مرا پرداخت می‌کند؟

 

قیمت گذاری ساعتی

به احتمال زیاد شما نیز مانند بسیاری از طراحان ممکن است کمی کمالگرا باشید و بنابراین همیشه نگران نباشید که مشتری شما متوجه نمی شود که چقدر کار و زمان برای انجام آنها صرف شده است. (اگر حتی جرأت داشته باشید که برای تمام زمانهای صرف شده را به او اعلام کنید). به همین دلیل می‌توان گفت که محاسبه هزینه‌ها به طور ساعتی، یکی از بدترین شیوه‌ها برای انجام کارهای خلاقانه است.

از طرف دیگر، فرض کنید کارفرما قصد پرداخت ۵۰۰۰ دلار برای انجام یک پروژه را دارد و شما به دلیل حرفه‌ای بودن و تجربه بالای خود می‌توانید پروژه را ظرف مدت چند ساعت به پایان برسانید. در اینجا مدت‌زمان صرف شده برای انجام پروژه چه اهمیتی خواهد داشت؟ اگر کار درست و عالی و کامل انجام شود، سریع‌تر تحویل گرفتن آن برای کارفرما ارزش محسوب می‌شود.

با این شیوه، درآمد طراح مطابق با مقدار تجربه و تخصصش است اما زمانی که مبلغ به طور ساعتی محاسبه شود برعکس این اتفاق می‌افتد؛ هرچقدر باتجربه‌تر و سریع‌تر باشید، پروژه زودتر تمام می‌شود و بر همین اساس مبلغ کمتری دریافت می‌کند.

 

با این حال، اگر ناگزیر به انجام کارِ ساعتی هستید این موارد را در نظر داشته باشید:

استراتژی‌های تعیین قیمت در زمینه کاری خود را یاد بگیرید و برای هر مشتری، مناسب‌ترین شیوه را به کار ببرید. گاهی لازم است چند شیوه را ترکیب کنید. به‌هرحال قیمت‌گذاری روی روند کارهای خلاقانه مانند فروش یک کالای مشخص نیست. باید جنبه‌های زیادی را در نظر بگیرید.

اگر سفارش‌دهنده با نحوه کار و حرفه شما آشنا است و می‌داند تا چه حد برای افزایش کیفیت کار او دقت به خرج می‌دهید و از طرف دیگر شما نیز به پرداخت هزینه‌ها از طرف او اطمینان دارید، در این شرایط استثنایی، تعیین قیمت بر اساس ساعت برای هر دو طرف مناسب است. در این شرایط قیمت گذاری ساعتی در واقع بهترین گزینه و استراتژی شما برای مشتریان است. حتی می توان گفت که قیمت گذاری ساعتی ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد اگر شما در مورد کیفیت  کار خود بسیار حساس باشید و مهم نیست که چه مدت طول می کشد. اما باید بسیار مراقب هم باشید که از زمان طی شده در قرارداد تجاوز نکند وگرنه هرچقدر هم کیفیت کار شما مطلوب باشد، هم زمان و هم دستمزد کارتان را از دست می دهید.

 

قیمت گذاری ساعتی

نکته مهم در قیمت‌گذاری این است که طرف مقابل را غافلگیر نکنید. مقدار زمان، انرژی و هزینه‌های جانبی هر پروژه را در نظر بگیرید و با توجه به همان حدود قیمت را مشخص کنید.

.

منبع: howdesign

دیدگاه‌ خود را بنویسید