jewelryarti

تبدیل شدن به یک طراح جواهرات

طراح جواهر بودن نوعی آزادی عمل در اختیار فرد قرار می دهد تا خلاقیت های خود را بروز داده و طراحی های خود را با دنیا به اشتراک بگذارد. طراح می تواند به صورت شخصی کار کرده و یا در جواهرسازی های معتبر مشغول به کار شود. می توانید مشغول به کار شده و از آن طریق کار خود را بیاموزید و یا از طریق آموزشگاه ها مدارک لازم را دریافت کرده و یک طراح شوید.

طراح جواهرات

شروع کار

۱- انتخاب مسیر یک طراح جواهر.  راه های مختلفی برای آغاز راه تا حرفه ای شدن در طراحی جواهر وجود دارد. اولین کار، انتخاب تخصص است، اینکه آیا می خواهید فقط یک طراح و یا طراح و سازنده ی جواهر شوید.

 • . اگر به جنبه ی طراحی می اندیشید، باید مهارت های تصویرسازی خود را بهبود بخشیده و همچنین بر روی آموزش های مد و طراحی  جواهر به صورت جدی کار کنید.
 • . اگر به دنبال طراحی کارهای خود هستید، باید تمرین کرده، اطلاعات و تجربه ی خود در کار با جواهرات، و مواد را بیشتر کنید. بهتر است از آموزشگاه های طراحی جواهر آغاز کنید.
 • .  بسیاری از طراحان طلا و جواهر، زمان خود را در آموزشگاه ها صرف نکرده و از طریق کارآموزی و آموزش در محل کار، با درخواست کار در جواهری های معتبر، می آموزند.

۲- اصول اولیه را یاد بگیرید. طراحان جواهر تازه کار معمولا با یادگیری نحوه ی تنظیم، تغییر شکل و تغییر اندازه ی جواهرات شروع به کار می کنند. پس از آن، می توانید به سراغ مهارت های دشوارتری همچون برش و تنظیم سنگ، قالب سازی، فلزکاری و حکاکی رفته و آنها را فرا بگیرید. هنگامی که این مهارت های اساسی را آموختید، می توانید بر روی سبک شخصی خود در زمینه های شکل و بافت کار کرده و بر آنها مسلط شوید.

 • . جواهرساز ها یادگیری جواهر سازی، فروش و ساخت طلا و جواهر به منظور درک روند تولید جواهرات از ابتدا تا انتها را پیشنهاد می دهند.
 • . در حالی که آموزش رسمی اجباری نیست، با این حال، مهارت های خاصی هستند که از طریق کلاس های آموزشی می توانید بر آنها چیره شوید. مهارت های دستی، مهارت های هنری، دستان بدون لرزش، تجربه با نرم افزار CAD برای طراحی، توانایی ایده های طراحی بصری به جواهرات حقیقی و دانش مد از جمله مهارت های نام برده هستند.

طراح جواهرات

۳- با گرفتن مدرک بی رقیب شوید. تحصیل در آموزشگاه ها به نظر شما و مسیری بستگی دارد که برای آینده ی شغلی خود در نظر گرفته اید. جواهرسازان متخصص یا مستقل موفق تر از برخی افراد صرفا دارای مدرک مربوطه هستند. همچنین در نظر کارفرما، فرد دارای مدرک گزینه ی بهتری نسبت به فردی است که زمان بسیاری برای آموزش نیاز دارد. و همین امتیاز مثبتی برای شما در رقابت است.

 • . موسسات هنری بسیاری وجود دارند که به شما مهارت های برش و شکل دادن به سنگ های قیمتی و قطعات فلزی را خواهند آموخت.
 • . مدارک و تجربه های لازم در آینده برای آغاز کسب و کار مفید خواهند بود.

طراح جواهرات

۴- یک جدول زمانی را برنامه ریزی کنید.

درست زمانی که تصمیم خود را برای طراح شدن گرفتید، می توانید با تمرین ایده هایی که در ذهن دارید، کار خود را آغاز نمایید. اگر این حرفه را به عنوان شغل انتخاب کرده اید، باید از مدت زمانی که برای رسیدن به این هدف نیاز دارید، آگاه باشید.

 • . آموزش رسمی بین ۲ تا شش سال به طول خواهد انجامید.
 • . یک یا دو سال کارآموزی و کسب مهارت نیز از لازمه های کار یک طراح ماهر است. به خاطر داشته باشید که در حین دوره های آموزشی می توانید کارآموزی را پشت سر بگذارید.

۵- فرایند تولید را فرا گیرید.

وقتی طراح جواهر ایده ای را خلق می کند و یا طرحی از دیگر طراحان در دست دارد، مراحل متعددی قبل از آغاز تولید آن طرح باید طی شود.در شرایط معمولی، مرحله ی طراحی در حدود هفت روز به طول خواهد انجامید، و ساخت آن به دو هفته زمان نیاز دارد. در ادامه مراحل طراحی و ساخت طرح نهایی را مشاهده می کنید:

 • . طراح طراحی خود را بر روی کاغذ و با مداد آغاز می کند. طراحی با نرم افزارهای رایانه ای نیز امروزه رواج بسیاری یافته است، به این خاطر که یک تصویر سه بعدی از طرح مورد نظر ارائه می نماید.
 • . گام بعدی تبدیل طراحی دو بعدی به یک نمونه ی سه بعدی می باشد.این امر با روش های مختلفی همچون چاپ سه بعدی، CAD، یا قالب های رس و موم که با فلز ذوب شده پر می شود، امکان پذیر است.
 • . هنگامی که نمونه ی اولیه آماده شد، جواهر ساز کار با فلز را آغاز می نماید.
 • . سپس جواهرساز می تواند کار برش، جلاکاری، و تظیم سنگهای قیمتی یا نیمه قیمتی را بر روی جواهرات انجام دهد.

ادامه دارد..

منبع: wikihow

دیدگاه‌ خود را بنویسید